Tillbehörsserie

38mm ATEX Pro

Tillbehör till SpaceVac ATEX Pro, 38 mm rörsystem i 100 procent kolfiber för gnistfri höghöjdsstädning i ATEX-klassad miljö.

Om SpaceVac ATEX Pro

ATEX Pro är tillverkat för miljöer där det föreligger brand- och explosionsrisk. Systemet har en mängd antistatiska tillbehör som uppfyller ATEX-standard, så att effektiv och säker rengöring är möjlig även där gnistor måste undvikas. Samtidigt erbjuder ATEX Pro samma hållbarhet och smidighet som övriga SpaceVac-system.

Den maximala arbetshöjden för ATEX Pro är nästan 10 meter. Systemet drivs av en ATEX-klassad dammsugare som Titan.

Vanliga frågor om ATEX Pro 38 mm

Vilka maskiner passar ATEX Pro 38 mm?

SpaceVac Titan 2 (ATEX zon 22) och Mercury 2 (ACD-klassad) - dammsugarna för brännbart damm.

Hur högt når systemet?

Nästan 10 meter från marknivå, och det kan förlängas med två extra rör.

Vad är skillnaden mot ATEX Pro 50 mm?

Rördiametern. 38 mm är lättare och når högre; 50 mm ger högre luftflöde för tjocka avlagringar och grövre skräp. Båda är certifierade för gaszon 0-2 och dammzon 20-22.

Kan jag använda standardhuvudena från inomhusserien?

Inte i zonklassad miljö - där ska bara de ledande ATEX-delarna användas.

Osäker på valet?

Vi hjälper dig hitta rätt tillbehör

Ring oss på 08 590 860 90 eller skicka en förfrågan så hjälper vi dig välja rätt produkt för ditt behov.

Kontakta oss