Delfin centraldammsugare

Delfin DHV HOPPER

Mobil industridammsugare 30 kW med 1000 liters hoppa för högfrekventa tömningar direkt in i bigbags eller transportörer

  • 1000 L behållare
  • Klass M-filter
  • 1700 m³/h
  • 30 kW
  • Upp till 1700 m³/h luftflöde möjliggör kontinuerlig drift vid höga dammkoncentrationer i storskalig produktion.
  • 1000 liters hoppa med manuell fjärilventil förenklar materialavlastning direkt in i bigbags eller transportörer.
  • Automatisk filterrengöring säkerställer kontinuerlig drift utan produktionsstop för manuell rengöring.
  • Trucklyftbar konstruktion med 2080 kg vikt gör maskinen portabel mellan arbetsplatser och produktionsutrymmen.
  • Zelio Schneider PLC med fjärrkonroll möjliggör fullautomatiserad driftscykling.

Storskalig dammsugning med kontinuerlig tömning

DHV HOPPER är en mobil industridammsugare dimensionerad för höga produktionsvolymer och frekventa materialavlastningar. Med ett luftflöde på upp till 1700 m³/h är maskinen utformad för att dra damm, granulat och bulkmaterial i stora mängder från cement- och gödselproduktion, gruvor och motsvarande industrier. Den kraftfulla sugningen möjliggör kontinuerlig drift även vid höga dammkoncentrationer.

Filtreringen sker genom 30 filterstrumpor av polyester i filterklass M enligt IEC 60335-2-69, med antistatisk PTFE-beläggning för effektiv partikelhållning. Ett automatiskt rengöringssystem med integrerad kompressor säkerställer att filtren blir rena utan produktionsstop. Den 1000 liters koniska hoppa utrustas med en manuell fjärilventil för enkel och kontrollerad tömning direkt in i bigbags eller transportörer, kompletterad med ett säkerhetsfilter på patrontyp.

Maskinen är monterad på en trucklyftbar konstruktion och väger 2080 kg. Styrningen sker via en elstyrenhet med Zelio Schneider PLC, rotationsnivåprobe, tryckväxlare för filterstatus, temperaturövervakning och fjärrkonroll för automatiserad driftscykling. Sugintaget är dimensionerat för 140 mm-anslutning.

Till skillnad från DHV TANK-versionen är HOPPER-modellen optimerad för applikationer som kräver frekvent eller automatiserad materialavlastning. Hoppakonstruktionen möjliggör direkt urladdning och integration med transportörer.

Modeller & artikelnummer

Delfin DHV HOPPER finns i 4 utföranden. Ange artikelnumret i offertförfrågan så vet vi vilket du menar.

Delfin DHV HOPPER

  • 30 kW, 1700 m³/hDHV30AFH-001
  • 30 kW, 1300 m³/hDHV30HVH-001
  • 45 kW, 2300 m³/hDHV45AFH-001
  • 45 kW, 1700 m³/hDHV45HVH-001

Teknisk information

Sug- & luftprestanda

Sugintag, diameter
140 mm
Ljudnivå
80 dB(A) EN ISO 3744
Max luftflöde
1700 m³/h

Behållare & tömning

Behållarvolym
1000 L

Filter

Primärfilter, typ
30 filterstrumpor
Filterbelastning, primärfilter
106 m³/h/m² luftflöde per filteryta; databladets enhet: m³(m²/h)
Primärfiltrets yta
160000 cm²
Primärfiltrets material
Polyester
Filterklass, primärfilter
M IEC 60335-2-69; antistatiskt filter med PTFE-beläggning (ANT M PTFE)
Säkerhetsfilter, typ
Patronfilter
Säkerhetsfiltrets yta
70000 cm²
Säkerhetsfiltrets diameter
270 mm
Säkerhetsfiltrets material
Polyester
Filterklass, säkerhetsfilter
M IEC 60335-2-69

Effekt & el

Spänning
400 V
Effekt
30 kW
Frekvens
50 Hz
Kapslingsklass
IP55

Mått & vikt

Mått (b × d × h)
168 × 160 × 356h cm
Vikt
2080 kg

Nästa steg

Vill du se Delfin DHV HOPPER i drift?

Vill du veta om Delfin DHV HOPPER passar din applikation? Kontakta Tecnovap Scandinavia för en offert eller boka en kostnadsfri demonstration, så går vi igenom volymer, filterval och tillbehör utifrån hur maskinen ska användas hos er.

Kontakta oss