Delfin ATEX-industridammsugare

Delfin DG70 EXP EX1/2D

ATEX-klassad mobil industridammsugare för explosionsfarliga områden, med 560 m³/h luftflöde och 100 liters behållare för damm, vätskor och fasta partiklar.

  • 100 L behållare
  • 560 m³/h
  • H14 HEPA
  • ATEX
  • ATEX-klassad för explosionsfarliga områden - zon 20 (inomhus) och zon 21 (utomhus) enligt märkningen II 1/2D.
  • Trefasturbinen levererar upp till 560 m³/h luftflöde med ett kontinuerligt undertryck på 2000 mmH₂O för varierande damm, vätskor och fasta partiklar.
  • 100 liters avtagbar behållare gör tömning och lagring enkelt mellan arbetspass.
  • Rostfritt stål och IP65-klassning säkerställer robust prestanda både inomhus och utomhus.
  • H14-HEPA-filter ingår tillsammans med antistatiskt stjärnfilter i klass M för dubbel filtrering och optimal partikelfångst.

Klassad sugkraft för riskmiljöer

DG70 EXP EX1/2D är en mobil industridammsugare utvecklad för sugning i miljöer där explosiva atmosfärer kan förekomma. Maskinen är ATEX-klassad för både inomhusdrift (zon 20) och utomhusdrift (zon 21) och lämpar sig för industrier som kräver höga säkerhetsstandarder. Trefasturbinen levererar upp till 560 m³/h luftflöde och ett kontinuerligt undertryck på 2000 mmH₂O, vilket gör maskinen kapabel att hantera damm, fasta partiklar och vätskor - ofta blandat.

Maskinen är utrustad med ett stjärnfilter på 30000 cm² i filterklass M (antistatiskt polyesterfilter), vilket fångar damm och partiklar med god verkningsgrad. Som standard ingår ett absolut H14-HEPA-filter med en avskiljningsgrad på 99,995 procent för särskilt krävande tillämpningar. Filterrengöring sker manuellt och den 100 liters behållare är avtagbar för enkel tömning.

Maskinen är tillverkad i rostfritt stål med IP65-klassning och väger 145 kg. ATEX-märkningen II 1/2D Ex h IIIC T135°C (Int) /T195°C (ext) Da/Db bekräftar att den är godkänd för drift i explosionsfarliga områden, både invändigt (zon 20) och utvändigt (zon 21).

Modellen levererar samma prestanda som den icke-klassade varianten DG 70 EXP PN, men med ATEX-klassning för industrier där explosionsfarliga atmosfärer kan förekomma. Den avtagbara behållaren och kompakta utformningen gör maskinen praktisk för arbete i högriskzoner inom kemi, mekaniska verkstäder, fordonsindustri och motsvarande.

Teknisk information

Sug- & luftprestanda

Sugintag, diameter
80 mm
Ljudnivå
75 dB(A) EN ISO 3744
Max undertryck (vakuum)
2000 mmH₂O
Kontinuerligt undertryck
2000 mmH₂O
Max luftflöde
560 m³/h

Behållare & tömning

Behållarvolym
100 L

Filter

Primärfilter, typ
Stjärnfilter (Star)
Primärfilter fasta material (torrt), typ
Stjärnfilter (Star)
Filterklass, fasta material (torrt)
M IEC 60335-2-69; antistatiskt filter (ANT M)
Filteryta, fasta material (torrt)
30000 cm²
Filterdiameter, fasta material (torrt)
500 mm
Material, filter fasta material (torrt)
Polyester
Filterrengöring
Manuell
Absolut HEPA-filter
Ingår
Absolutfiltrets yta
52000 cm²
Absolutfiltrets klass
H14 med 99,995 % avskiljning enligt MPPS-metoden EN 1822-5

Effekt & el

Spänning
400 V
Effekt
5,5 kW
Frekvens
50 Hz
Strömförbrukning
11,1 A
Kapslingsklass
IP65
Motortyp
Trefas turbin

ATEX & certifiering

Zon
ATEX zon 20 invändigt / zon 21 utvändigt
Ex-kategori
1/2D (zon 20 inv. / 21 utv.)
Märkning
II 1/2D Ex h IIIC T135°C (Int) /T195°C (ext) Da/Db

Mått & vikt

Mått (b × d × h)
67 × 120 × 160h cm
Vikt
145 kg

Nästa steg

Vill du se Delfin DG70 EXP EX1/2D i drift?

Vill du veta om Delfin DG70 EXP EX1/2D passar din applikation? Kontakta Tecnovap Scandinavia för en offert eller boka en kostnadsfri demonstration, så går vi igenom volymer, filterval och tillbehör utifrån hur maskinen ska användas hos er.

Kontakta oss